5.5.2022

Devět nejlepších alternativních paliv pro automobily

Spalovací motor poháněný benzinem nebo naftou dominuje automobilovému průmyslu již více než 100 let. Ve své současné podobě však nemá nekonečnou budoucnost, protože zůstává z velké části závislý na neobnovitelných fosilních palivech.Neudržitelný model s  kolísajícími cenami pohonných hmot . Vlády všech evropských zemí jsou také pod neustálým tlakem, aby našly čistší způsoby tankování automobilů, a přitom se zavázaly do roku 2030 zakázat prodej nových benzinových a naftových vozidel .Z tohoto důvodu se navrhuje, aby mnoho paliv budoucnosti převzalo dnešní motory na ropu, přičemž všechna mají jedno společné – schopnost nespoléhat se na neobnovitelná paliva.Zde je devět paliv budoucnosti, která by mohla v příštích desetiletích pohánět vaše auto.

  1. Biopalivo

    Biopaliva, jako je bioetanol (který lze použít místo benzínu), se vyrábí z kukuřice a cukrové třtiny, zatímco bionafta se vyrábí z rostlinných olejů a živočišných tuků.

    Oba nahrazují neobnovitelná paliva získaná z ropy.

    Nejlepšími typy jsou biopaliva druhé generace, která jsou vyráběna z udržitelných zdrojů spíše než z těch, která se pěstují pro potraviny.

    Mnozí je považují za nejlepší střednědobé řešení udržitelných paliv.

  2. Elektřina

    Elektromobil poháněný motorem s energií dodávanou bateriemi se v současnosti těší velké pozornosti díky vozům, jako je například nejprodávanější zelené vozidlo ve Spojeném království Nissan LEAF.

    Účinnost baterií je však stále omezená, což znamená, že většina jich nabízí maximální dojezd kolem 200 - 300 km (a nabíjení trvá několik hodin).

    Baterie pro elektromobily jsou také velmi drahé, což je mírné negativum ve srovnání s řadou úsporných baterií, které jsou k dispozici pro benzínová auta .

    Elektromobily jsou v současnosti komerčně nejdostupnějším řešením s mnoha modely. Významným příkladem je Tesla Model S.

  3. Pára

    Parní vozy existují již od 19. století a byly nahrazeny modely se spalovacími motory.

    Někteří říkají, že by teď mohly tuto laskavost splatit.

    Jsou to „motory s vnějším spalováním“, kde je palivo spalováno mimo motor, což pomáhá snižovat emise.

    Existuje několik konceptů moderních vysoce výkonných parních strojů v automobilech.

  4. Kinetický pohon

    Mnoho elektromobilů (a rostoucí počet vozů se spalovacím motorem) má systémy regenerace brzdné energie, které přeměňují energii běžně plýtvanou při brzdění na elektrickou energii.

    Očekává se, že využití těchto systémů v budoucnu poroste, aby se lépe využila pohybová energie, kterou má automobil, a tím se celkově spotřebovalo méně paliva.

    Pokud hledáte levnější řešení pro své současné auto, než proč nezvážit výměnu za ekonomičtější vůz?

  5. Teplo

    Dvě třetiny energie vyrobené benzinem nebo naftou se vyplýtvají jako teplo.

    Termoelektrická technologie, která přeměňuje teplo na elektřinu, to může pomoci snížit a je již ve vývoji několika výrobců automobilů.

    Jedním z řešení je použití termoelektrických panelů k přeměně tepla odpadního výfukového potrubí na elektřinu, což může snížit spotřebu paliva o 5 procent.

  6. Vodík

    Vodík lze použít místo fosilních paliv ve spalovacích motorech. Vodíková auta nevytvářejí žádné škodlivé výfukové emise, pouze vodu.

    Kritici poukazují na to, že přenáší spotřebu energie do závodu, který vyrábí vodík, a v současné době neexistuje žádná infrastruktura pro doplňování vodíku.

    BMW však již prodává vodíková auta a nedávno bylo oznámeno, že nová vodíková auta se „budou prodávat ve Spojeném království“.

    Vodík lze také použít k pohonu palivového článku a výrobě elektřiny.

    Toto je řešení, které mnozí považují za jeden z nejlepších dlouhodobých zdrojů energie pro automobily: produkuje nulové emise a překonává omezení palubních baterií.

    V současné době však technologie palivových článků zůstává příliš drahá.

  7. Vzduch

    Stlačený vzduch může nahradit benzín ve spalovacím motoru, aby poháněl písty a produkoval výkon.

    Vzduch jako zdroj energie je uložen v nádržích o tlaku 4500 psi a má mnohem menší energetickou hustotu, ale neprodukuje žádné výfukové emise.

    V průběhu let bylo diskutováno několik konceptů a někteří výrobci automobilů, jako je Tata, dokonce navrhli běžná auta poháněná vzduchem.

  8. Dusík

    Kapalný dusík uložený v tlakové nádrži lze zahřát za vzniku vysokotlakého plynu. Toho lze využít k pohonu pístového nebo rotačního motoru.

    Kapalný dusík je však méně účinným nosičem energie než fosilní paliva a k jeho výrobě je stále potřeba elektřina.

  9. LPG

    LPG je zkratka pro zkapalněný ropný plyn a je to typ „kapalného plynu“, který lze použít jako palivo pro různé účely, včetně pohonu automobilů.

    Zatímco tradičně bylo záměrně spáleno a vyplýtváno, nyní je uznáváno jako všestranné nízkouhlíkové palivo – a produktivně využíváno.

    Ačkoli je LPG široce používán v domácnostech a firmách, na silnicích je jím poháněno méně než jedno procento automobilů. Je ale celkem velké množství čerpacích míst.

Je tedy otázkou, na co budou naše vozy v budoucnu jezdit. Zdá se však, že do roku 2030 to budeme muset vědět s jistotou.

Poptávkový formulář

Využijte mezinárodní a vnitrostátní kamionovou dopravu za výhodné ceny. Napište nám vaši poptávku přes propracovaný formulář.

Máte dotaz?

Potřebujete poradit, nebo se zeptat na stav vaší zakázky?
Zavolejte, nebo nám napište e-mail.

S námi je váš náklad v dobrých rukou.
Kontaktujte nás, rádi vám zodpovíme vaše dotazy.

© Jiří Žabka - LEVEL s.r.o. | Klatovy | Všechna práva vyhrazena